حوزه شفافیت

قوه مقننه، پارلمان

Legislative, Parliament

Scope

موضوع

نقد و بررسی

Assessment

Subject

جغرافیا

ایران
Iran
Geography

 نوع مطلب

وبسایت

Website

Type

 زبان

فارسی

Farsi

Language

 منتشر کننده

شفافیت برای ایران
Transparenc4Iran
Publisher

پیشتر در مطلبی، به وبسایت کتابخانه مجلس پرداختیم و توضیح دادیم که علاوه بر ضعف‌های ناظر به فناوری بکار رفته در ارائه مشروح مذاکرات مجلس، اساسا مذاکرات ناظر به مجلس نهم (دوره جاری مجلس) در این وبسایت ارائه نگردیده است. اما از آنجا که دستیابی به مشروح مذاکرات حق مردم است، ناامید نشده و به جستجو خود ادامه داده تا به وبسایت روزنامه رسمی کشور رسیدیم. شمایل سایت که از ابتدا در ذوق می‌زند! ولی یاد گرفته‌ایم سطح انتظاراتمان از سایت‌های رسمی ملی خیلی بالا نباشد!

خوشبختانه در این وبسایت مطالب مختلفی ارائه می‌گردد، از جمله مشروح مذاکرات مجلس. با کلیک کردن روی گزینه «مشروح مذاکرات مجلس» از منوی سمت راست، به صفحه‌ای منتقل می‌شویم که البته در آن مطلبی نیست! ظاهرا برای امروز، «مشروحی» ارائه نشده است.

ایرادی ندارد. از پایین صفحه، روی لینک «آرشیو» کلیک می‌کنیم تا به صفحه‌ای جستجو مانند منتقل شویم. فیلدهای جستجو بسیار ابتدایی است، که باز عادت داریم! کلمه «مشروح» را در فیلد جستجو قرار می‌دهیم و جستجو می‌کنیم. نتیجه‌ای نیست، سال را عقب می‌بریم، و باز عقب می‌بریم، و باز عقب می‌بریم، تا نهایتا برای سال 1391 به نتایجی می‌رسیم. جستجو را دقیق‌تر می‌کنیم. نهایتا متوجه می‌شویم آخرین نسخه «مشروح مذاکرات مجلسی» که در این وبسایت قرار دارد متعلق است به شهریور 1391 (یعنی حداقل 2 سال و نیم پیش) ...

دیگر از اینکه مشروح مذاکرات بصورت فایل pdf (بخوانید غیرقابل جستجو، غیرقابل تحلیل سیستمی، غیرقابل بازنشر و استفاده مجدد) ارائه می‌شود، تعجبی ندارم.

در سایت توضیح داده می‌توان روزنامه رسمی را مشترک شد که برای این کار باید به وبسایت دیگر روزنامه رسمی کشور برویم! در وبسایت دیگر روزنامه رسمی، مسیر اشتراک روزنامه رسمی را طی می‌کنیم. پس از ثبت نام به بخش خدمات الکترونیکی رفته که آنجا با لیست زیر مواجه می‌شویم:

منظور را دقیقا متوجه نمی‌شویم! ارسال دوره‌ای مشروح مذاکرات از طریق ایمیل 10هزار ریال یا هر ایمیل به این قیمت؟!! خوشبین هستیم، پس باز جستجو را ادامه می‌دهیم... تا به صفحه زیر می‌رسیم:

خوشبختانه اینجا توضیحات مکفی وجود دارد، قیمت‌ها به صورت «به ازای هر ایمیل» ارائه شده است! این یعنی ارسال مشروح مذاکرات مجلس منتشره در روزنامه رسمی از طریق ایمیل، به قیمت هر ایمیل 10هزار ریال. به عبارت دقیق‌تر اشتراک ایمیلی «حق ملت» برای یک بازه یکساله حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت! و این یعنی فروش حق مردم به مردم!!

اصلا تعجبی ندارد: روزنامه رسمی بیشتر شبیه به یک بنگاه تجاری فعالیت می‌کند با هدف کسب درآمد، تا ارائه اولیات حقوق عمومی، دست مریزاد...

اگر از ارائه ترجمه متن و صوت مشروح مذاکرات صحن به 24 زبان بگذریم، اگر از ارائه فیلم و صوت و مکتوب مذاکرات هم بگذریم، اگر از ارائه هر گونه اطلاعاتی از مذاکرات درون کمیسیون‌ها بگذریم، اما تصور نمی‌کنم ارائه نسخه بروز مشروح مذاکرات مجلس، بصورت رایگان و بر سطح وب تمنای زیادی باشد از دستگاه‌های قانونی و قانون‌گذاری کشور؛ نظر شما چیست؟