بسم الله الرحمن الرحیم

برخی از مسیرهای ممکن برای کمک به پیشبرد بحث شفافیت در کشور:

  • دنبال کردن مباحث شفافیت

تلاش کنید مباحث شفافیت را به صورت مصداقی و مشخص دنبال کنید. کلیت شفافیت، موضوعی ساده و قابل فهم است، اما مصادیق آن دارای جزئیات و دقت‌هایی است که فراگیری آنها نیز ضروری است. در همین راستا پیشنهاد می‌شود مطالب قبلی و جدید سایت‌های «شفافیت برای ایران» و «داده باز برای ایران» را دنبال و در گروه ایمیلی «شفافیت برای ایران» عضو شوید و در مباحث آن مشارکت داشته باشید. بطور کلی تلاش کنید تا دانش عمومی خود پیرامون بحث شفافیت را مستمراً ارتقاء دهید، بویژه در شرایطی که این دانش در کشور بسیار سطحی و اولیه است.

  • ترویج مباحث

حاج آقای قرائتی(حفظه الله) مثال جالبی می‌زنند: «هر معتاد حداقل سالی یک نفر رو با خودش همراه می‌کند، معتاد می‌کند، شما ی ِ مسلمان ِ مسجدی، سالی چند نفر را، مسلمان ِ مسجدی میکنی؟!» از این مثال استفاده می‌کنیم برای درخواست ترویج مبحث شفافیت و ترویج آن، بین دوست و آشنا. بطور خاص سایت «شفافیت برای ایران» را به افراد علاقه‌مندی که می‌شناسید، معرفی کنید و ایمیل آنها را در گروه ایمیلی «شفافیت برای ایران» عضو نمایید.

  • شفافیت در حوزه‌های تخصصی

 شفافیت مفهومی گسترده است، لذا مصادیق متنوعی را در حوزه‌های مختلف می‌پذیرد(برای نمونه صفحه‌ی موضوعات پژوهشی را ببینید). لذا تقاضا می‌شود که به صورت مصداقی روی بحث شفافیت در حوزه مورد علاقه، مطالعه و یا درسی خود متمرکز شوید. تلاش کنید تا اسناد، سایت‌ها، سازمان‌ها و تجارب مختلف پیرامون این مصادیق را در حوزه تخصصی خود گردآوری نموده و با آنها آشنا شوید. در سطحی بالاتر حتی پیشنهاد می‌شود تدارک مقالات علمی-ترویجی در این رابطه را در پیش گیرید. در گامی بالاتر حتی می‌توان به مقالات علمی-پژوهشی و حتی پایان‌نامه‌های ارشد و یا دکتری نیز فکر کرد. پیشنهاد می‌شود در این مسیر گروه‌هایی 2 یا 3 نفره تشکیل داده و به صورت جمعی این مسیر را دنبال نمایید. در حال حاضر چنین فعالیت‌هایی در گروه شفافیت برای ایران انجام می‌پذیرد، لذا آماده هر گونه کمک و راهنمایی لازم پیرامون چگونگی انجام این مسیر هستیم.

  • کمک‌های مبتنی بر مهارت

 اگر مهارت‌هایی در حوزه‌هایی همچون طراحی اینفوگرافی، پوستر، ویرایش فیلم و صوت، تدوین کلیپ، عکاسی و فیلم‌برداری، خبر و گزارش‌نویسی، ترجمه و مانند آنها دارید، خوشحال می‌شویم از توانمندی شما در این مسیر بهره ببریم.

  • منابع ارتباطاتی

اگر از ارتباطات و تعاملات خوبی برخوردارید و می‌توانید از تعاملات خود برای ترویج و پیش‌برد مباحث شفافیت و داده باز در کشور استفاده کنید، خوشحال می‌شویم در این کار بابرکت با هم همراه باشیم.

  • پشتیبانی و خدمات فنی

اگر جزء شرکت‌ها یا سازمان‌ها یا افرادی هستید که خدمات فنی مربوط به IT ارائه می‌دهید، می‌توانید با ارائه رایگان یا کم‌هزینه‌ی خدمات خود به این حرکت کمک کنید. به یاد داشته باشید که بستر اصلی تحقق شفافیت و داده باز در کشور، IT است.

  • منابع مالی

هر فعالیتی هزینه‌ای دارد. «شفافیت برای ایران» هم هزینه‌های جاری زیادی برای پیشبرد فعالیت‌های خود دارد. شما می‌توانید با تأمین بخشی از این هزینه‌ها ما را در این راه همراهی نمایید. برای اطلاعات بیشتر صفحه‌ی «حمایت مالی» را ببینید.


در صورتی که شما نیز مایلید ذیل یکی از محورهای فوق از ما حمایت نمایید، آنرا از طریق بخش «ارتباط با ما» یا نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید. در صورت تمایل شما، لوگوی شما نیز در بخش حامیان درج خواهدشد.


پی‌نوشت:

سایت «شفافیت برای ایران»:

http://www.transparency4iran.ir

گروه ایمیلی «شفافیت برای ایران»:

http://groups.google.com/forum/#!forum/transparency4iran

کانال تلگرام «شفافیت برای ایران»:

telegram.me/tp4_ir  -  @tp4_ir